سفارش دهید

برزنت نسوز

نمونه هایی از این نوع برزنت های نسوز عبارتند از برزنت های سرامیکی نسوز، برزنت های فایبر گلاس نسوز، آزبست و برزنت های سیلیکونی یا کلسیمی سیلیکات.

برزنت نسوز به طیف وسیعی از الیاف با مقاومت حرارتی بالا اشاره دارد و می تواند به عنوان عایق در صنایع حرارتی استفاده شود.
نمونه هایی از این نوع برزنت ها عبارتند از برزنت های سرامیکی نسوز، برزنت های فایبر گلاس نسوز، آزبست و برزنت های سیلیکونی یا کلسیمی سیلیکات.
میانگین مقاومت حرارتی این پارچه های مقاوم و نسوز در برابر شعله بین 300 تا 1200 درجه سانتیگراد می باشد که با افزودن ترکیبات دیگر می توان مقاومت حرارتی، مکانیکی و شیمیایی آنها را بهبود بخشید. به عنوان مثال، فایبرگلاس با روکش پلی اورتان، فایبرگلاس با روکش سیلیکونی، فایبرگلاس با نخ، فایبرگلاس با فویل و غیره.

کاربرد برزنت نسوز

از کاربردهای برزنت های مقاوم  و نسوز می توان به آب بندی کانال های کوره، آب بندی دریچه های مربوط به مشعل ها، پوشش سطوح داغ، کوره های نگهدارنده عایق، برزنت های ضد حریق برای عایق کاری قالب در صنایع ریخته گری و در صنایع ساختمانی به عنوان عایق و پوششی در هنگام جوشکاری و همچنین سایبان های بسیار محکم و بسیار مقاوم اشاره نمود.
این محصولات نسبت به مواد تشکیل دهنده خود دارای مقاومت در برابر آتش متفاوتی هستند.
ترکیبات موجود در این محصولات ویژگی های منحصر به فردی به آنها بخشیده است.

ویژگی برزنت نسوز

مقاومت در برابر حرارت و آتش از 300 تا 1200 درجه سانتیگراد
مقاومت در برابر مواد اسیدی
مقاومت در برابر روغن های داغ و مواد خطرناک صنعتی
جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت
مقاومت بالا در برابر اشعه های مضر خورشید و نور خورشید
استحکام مکانیکی بالای برزنت های نسوز در مقایسه با سایر پارچه های برزنتی
عایق صدا
ضد زنگ
امکان چاپ روی این برزنت ها

 

انواع پارچه برزنتی نسوز

پارچه برزنتی نسوز انواع مختلفی دارد. مواد تشکیل دهنده و افزودن لایه های مختلف آنها را از نظر مقاومت در برابر آتش متفاوت می کند.
ساده ترین نوع این محصولات، برزنت فایبرگلاس ضد حریق است که به عنوان برزنت تریلر، برزنت کامیون و ماشین آلات سنگین نیز استفاده می شود. آنها همچنین به عنوان پوشش های بار وانت و چادرهای محافظ کانتینر استفاده می شوند. در زیر به بررسی انواع پارچه های برزنتی مقاوم در برابر آتش از نظر ترکیبات و استحکام می پردازیم:

برزنت نسوز آزبست

برزنت نسوز آزبستی یکی از قدیمی ترین پارچه هایی است که به عنوان عایق حرارتی استفاده می شود. نام آزبست به گروهی از ترکیبات معدنی طبیعی نسبت داده می شود.
این برزنت از الیاف آزبست سفید ساخته شده است. در واقع، ماده معدنی سیلیکات موجود در طبیعت به صورت الیاف کریستالی نازک و بلند وجود دارد و این الیاف ریز می توانند در اثر اصطکاک در هوا رها شده و وارد سیستم تنفسی شوند. ترکیبات معدنی سیلیسی تشکیل دهنده این الیاف به عنوان یکی از مقاوم ترین ترکیبات در برابر حرارت محسوب می شوند.

برزنت نسوز صنعتی

این محصولات دارای بالاترین استقامت مکانیکی و مقاومت در برابر آتش در بین برزنت های ضد حریق می باشند. این مقاومت بیشتر از 1260 درجه سانتیگراد است. این پارچه ها در دو نوع سیمی و بدون سیم تولید می شوند. ویژگی منحصر به فرد آنها باعث می شود این نوع برزنت ها در کاربردهای صنعتی بیشتر مورد استفاده قرار گیرند.

برزنت سرامیکی نسوز

مواد تشکیل دهنده این نوع پارچه برزنتی مواد سرامیکی با رزین می باشد. به این ترتیب مواد سرامیکی به سیم های سرامیکی تبدیل شده و با رزین ترکیب می شوند. مقاومت این پارچه ها در برابر آتش تا 500 درجه سانتیگراد می باشد. مقاومت این محصولات در برابر پوسیدگی و بریدگی نیز بسیار بالاست.

برزنت نسوز فویلدار

مقاومت این پارچه ها در برابر آتش 500 تا 1200 درجه سانتیگراد می باشد. این امر به دلیل استفاده از ورق های مرغوب و مقاوم در برابر شعله در ساختار این پارچه ها است که باعث افزایش مقاومت مکانیکی آن ها نیز می شود. وجود این فویل ها باعث مقاومت بیشتر در برابر اشعه های مضر خورشید شده است.

برزنت نسوز سیلیکونی

در تولید چادر برزنتی ضد شعله سیلیکونی از فایبرگلاس با نوعی سیلیکون استفاده می شود. این محصولات علاوه بر مقاوم بودن در برابر آب و رطوبت و ضد شعله بودن، مقاومت زیادی در برابر روغن های داغ و اسیدها دارند. مقاومت حرارتی برزنت های مقاوم در برابر شعله 300 درجه سانتیگراد می باشد.
امروزه ورق های سیلیکونی به دلیل داشتن سطح نرم و ضد آب نه تنها در صنعت عایق کاری، بلکه در صنعت پوشاک و مبلمان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی از ویژگی های اصلی پارچه سیلیکونی عایق حرارتی عبارتند از:

  • مقاومت در برابر نفوذ آب،
  • مقاومت در برابر نفوذ روغن،
  • مقاومت عالی در برابر سایش و کشش،
  • عایق جریان الکتریسیته

از کاربردهای پارچه سیلیکونی نسوز می توان به ساخت پتوهای جوشکاری، پرده های ضد اشتعال، پوشش های حرارتی، در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و همچنین ساخت درب ضد حریق اشاره کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *