سفارش دهید

پوشش استخر خاکی

پوشش استخر خاکی باید از جنس درجه یک باشد تا مانع از نفوذ منابع ذخیره شده در آن به دل خاک و قسمت زیرین آن شود.

پوشش استخر خاکی یا روکش استخر خاکی از جنس برزنت که با استفاده از پلیمر تولید می گردد. یکی از پرکاربرد ترین انواع پوشش استخر خاکی به حساب می آید این نوع پوشش استخر نیاز به هیچ زیر سازی ندارد و از طرف دیگر ترمیم، حمل و جابجایی، نصب آن ها بسیار راحت می باشد. این نوع پوشش استخر عمر طولانی، استقامت و مقاومت بالایی دارند. همچنین از نظر قیمت نیز پوشش استخر برزنتی از هزینه بسیار کمی نسبت به سایر پوشش های استخر برخوردار می باشد. پوشش استخر برزنتی دارای رنگ بندی و طرح های متنوعی می باشد و در مقابل تغییرات دمایی بسیار مقاوم هستند. در این مقاله سعی داریم شما را با بهترین و با کیفیت ترین پوشش استخر خاکی آشنا نماییم.

پوشش برزنتی استخر خاکی

پوشش برزنتی استخر خاکی دارای عایق بندی 100% می باشد. در شرایط عادی آب و سایر سیالاتی ذخیره شده توسط استخرهای خاکی از کف و دیواره های استخر مواد ذخیره شده به سطح زیرین نفوذ می کند و مقدار زیادی از آن را به هدر می رود و یا مواد نفوذ کرده به دل خاک موجب آلودگی خاک می گردند. با توجه به این موضوع که در کشاورزی و پرورش ماهی ممکن است اشخاص از کودها و داروهای فراوانی استفاده کنند بنابراین باید از پوشش بسیار مقام و مستحکم استفاده نمود تا مانع از نفوذ مواد ذخیره شده به لایه زیرین شود. بدین ترتیب استخرهای کشاورزی، پروش ماهی، سد و محل دفن زباله ها باید با استفاده از محصول با کیفیت عایق بندی شود تا مواد ذخیره شده به هیچ وجه به درون خاک نفوذ نکند. از این رو پوش استخر برزنتی نقش مهمی را در این امر ایفا می کند.

مراحل اجرا استخر خاکی با پوشش برزنتی

برای ساخت استخر خاکی با پوشش برزنتی باید مراحل زیر طی شود.

 • در مرحله اول باید محیط در نظر گرفته شده برای احداث استخر خاکی با استفاده از دوربین های مخصوص نقشه برداری شود و نیز اطلاعات زیست محیطی منطقه توسط متخصصان بررسی شود.
 • در مرحله بعد باید ابعاد و اندازه استخر خود را تعیین کنید تا بتوانید متراژ دقیق مورد نیاز پوشش برزنتی را مشخص نمایید. این دو مرحله برای تعیین قیمت ساخت استخر خاکی با پوشش برزنتی بسیار حائز اهمیت می باشد.
 • در این مرحله محل دقیق استخر، مشخص نمودن حجم استخر و شکل استخر انجام می شود.
 • در مرحله نهایی برای احداث استخر خاکی با پوشش برزنتی ابتدا طرح اولیه به وسیله گچ بر روی زمین کشیده می شود و سپس عملیات خاک برداری انجام می شود و بعد از آن عملیات بستر سازی صورت می گیرد.

انواع استخر خاکی

استخر خاکی مدفون

این نوع از استخر خاکی در ارتفاع منفی از سطح زمین ساخته می شوند و با استفاده از پمپاژ، آب و مواد ذخیره شده به وسیله کف کش ها و سایر موتور پمپ ها به محل مورد نظر انتقال می یابد.

استخر خاکی نیمه مدفون

در مناطقی که سطح خاک نرم است و در قسمت زیر خاک سنگ می باشد احداث استخر خاکی نیمه مدفون قابل اجرا می باشد.

استخر خاکی سطحی

در مواقعی که فضای کلفی برای احداث استخر خاکی را دارید و محدودیت های ذکر شده در دو مورد قبلی را ندارید می توانید استخر خاکی را کاملا هم سطح با زمین احداث کنید. در این مدل از استخر خاکی روی سطح زمین انجام می شود دیگر نیازی به استفاده از موتور پمپ و کفکش نمی باشد.

مزیت استخر خاکی با پوشش برزنتی

مزیت های مهم استخر خاکی با پوشش برزنتی عبارت است از:

 • جلوگیری از رسوب و هدر رفتن مواد ذخیره شده در داخل استخر
 • سرعت بخشیدن در امر احداث استخر خاکی
 • دارای طول عمر طولانی و قیمت بسیار پایین
 • مقاومت بالا در برابر نور خورشید، مواد شیمیایی و شرایط اسیدی و قلیایی
 • عدم ایجاد جلبک و خزه در داخل استخر خاکی
 • پایداری بالا در مقابل جویده شدن به وسیله موجودات
 • دوام بالا در برابر شرایط جوی مختلف
 • استحکام بسیار بالا در برابر فشار آب
 • سهولت در تعمیر و نگهداری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *