سفارش دهید

رنگ کردن پارچه برزنتی

پارچه برزنتی رنگی عمدتاً با الیاف رنگی تولید می شود. اما در موارد سفارشی رنگ آن ها نیاز به تجدید یا تغییر دارد. رنگرزی پارچه برزنت بسیار ساده است. برای رنگ پارچه برزنت کافی است رنگ الیاف داشته باشید

پارچه برزنت یکی از پارچه های موجود است که مقاومت بالایی در برابر نور خورشید و آب دارد که دارای ضخامت بسیار بالا و استحکام خوبی نیز می باشد.
جنس پارچه برزنت از کرباس یا پلی استر است و روی آن با روکش های اورتان یا پلاستیک پوشانده شده است. علاوه بر این، جنس ضد آب این پارچه برزنتی با لایه ای از PVC پوشانده شده است.
ضد آب بودن پارچه برزنتی باعث مقاومت در برابر فشار آب و باکتری شده است و در بیمارستان ها نیز کاربرد فراوانی دارد.
پارچه های برزنتی نیز در سطوح کیفی مختلف در بازار موجود است که کیفیت این پارچه ها به الیاف استفاده شده در ساخت پارچه بستگی دارد. پارچه های برزنتی درجه یک پنبه و پلی استر هستند.

پارچه برزنتی رنگی

پارچه برزنتی رنگی عمدتاً با الیاف رنگی تولید می شود. اما در موارد سفارشی رنگ آن ها نیاز به تجدید یا تغییر دارد. رنگرزی پارچه برزنت بسیار ساده است. برای رنگ پارچه برزنت کافی است رنگ الیاف داشته باشید. البته رنگرزی پارچه برزنتی مراحل مختلفی را شامل می شود.

اقلام مورد نیاز برای رنگ آمیزی پارچه برزنتی

1/2 فنجان رنگ واکنش فیبری (این مقدار باید با توجه به ابعاد برزنت انتخاب شود)
20 فنجان نمک بدون ید (این مقدار باید با توجه به ابعاد برزنت انتخاب شود)
2-1/2 فنجان تثبیت کننده خاکسترس.دا (در غیر این صورت به عنوان خاکستر سودا یا جوش شیرین استفاده شود)
20 گالن آب (این مقدار باید با توجه به ابعاد برزنت انتخاب شود)
یک چوب یا پارو بزرگ برای هم زدن

 

مراحل رنگ کردن پارچه برزنتی

شستن پارچه برزنت اولین قدم است. قبل از هر کاری برای اینکه ذرات رنگ به خوبی روی الیاف بنشیند و تغییر رنگ بدهد، لازم است پارچه برزنتی را بشویید تا در صورت وجود ذراتی روی آن که مانع رنگ پذیری پارچه برزنت می شود، جدا شود.
پس از شستشو باید صبر کنید تا پارچه کاملا خشک شود. شستشوی پارچه برزنتی به دلیل حجم و ضخامت با ماشین لباسشویی امکان پذیر نیست. مگر اینکه با ماشین آلات صنعتی شسته شود. در نتیجه باید پارچه برزنتی را به روش سنتی با وان و لگن بشویید.

روش رنگ کردن پارچه برزنتی

در مرحله بعد رنگ پارچه برزنت را آماده کنید. برای تهیه رنگ ابتدا 20 گالن آب را در یک مخزن مناسب که قابل گرم شدن است خالی کنید. برای این کار می توانید از بشکه های فلزی استفاده کنید. آب باید کمی ولرم باشد.
سپس نمک یددار را در آن حل کنید. مطمئن شوید که کاملا حل شده است. و در آخر رنگ پودری را به آن اضافه کنید و خوب حل کنید تا رنگی یکدست داشته باشید. زیرا ته نشین شدن رنگ سبب تیره و روشن شدن قسمت هایی از پارچه برزنت می شود.
بعد از اینکه رنگ کاملا حل شد، پارچه را در آب خیس کنید و به مدت 20 دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید. در این مرحله پارچه را با پاروی چوبی برگردانید تا حرارت به طور یکنواخت به تمام قسمت های پارچه برسد.
فیکس کننده سودا را در حدود 2 فنجان آب گرم حل کنید و به مدت 15 دقیقه خاکستر سودا را به آب رنگ اضافه کنید و مرتب هم بزنید. فیکسر در تثبیت رنگ پارچه موثر است.
پس از افزودن فیکساتور به مدت 30 دقیقه به هم زدن ادامه دهید، سپس آب را تخلیه کرده و رنگ اضافی را از برزنت بشویید. می‌توانید برزنت را در آب داغ بشویید تا رنگ اضافی آن پاک شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *