سفارش دهید

انواع چادر مسافرتی

انواع چادر مسافرتی که از بهترین لوازم مورد استفاده در سفر می باشد شامل چادر مسافرتی فنری، عصایی، اتوماتیک، گنبدی و… می باشد.

چادر مسافرتی از بهترین وسایل مورد نیاز در سفر است که بکارگیری آن، سفر را لذت بخش تر کرده و آسایش را فراهم می کند.
چادر مسافرتی بنا بر نیاز افراد در مدل های مختلفی طراحی و تولید می شوند که هریک کارایی خوبی برای فراهم نموده آسایش دارند.
برای انتخاب چادر مسافرتی مناسب، می بایست به این نکات توجه نمود که برای هر مکانی مثل، کویر، جنگل یا ساحل دریا و شرایط آب و هوایی مختلف، باید چادر مناسب انتخاب کرد. که ظرفیت چادر و بودجه نهایی برای هزینه خرید آن هم، قطعاً در انتخاب نوع آن موثر است.
برای ساخت اکثر چادرهای مسافرتی از برزنت استفاده می‌کنند که باعث می‌شود قابلیت ضد آب پیدا کنند. اما تفاوت قیمت و نحوه نصب آن‌ها به نوع بدنه چادر، شرکت سازنده و ظرفیت آن بستگی دارد.
در ادامه به معرفی چند نمونه از چادر های مسافرتی می پردازیم:

مدل های مختلف چادر مسافرتی

چادر مسافرتی فنری

چادر مسافرتی فنری، که استفاده از آن بسیار رواج دارد، همان چادری است که در تعطیلات، در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف در پارک‌ها دیده می شود و علت محبوبیت آن هم وزن کم و قابلیت حمل‌ونقل آسان است؛
اما همین وزن کم باعث شده که این چادر، استحکام بالایی نداشته باشد و بیشتر برای کمپینگ و سفرهایی که در آن شرایط آب و هوایی معتدل است، مناسب باشند.

 

چادر مسافرتی برزنت

چادر عصایی

دومین چادر مسافرتی پرطرفدار، چادر عصایی است که علت نام‌گذاری آن به خاطر تشابه اسکلت آن با عصای افراد نابینا است. چادر عصایی به خاطر حجم کم و مقاومت بالایی که دارد به‌راحتی در کوله‌پشتی و ساک قرار می‌گیرد و انتخاب اکثر کوهنوردان و کمپر های حرفه‌ای به شمار می‌رود.
پایه‌های به کار رفته در این نوع چادر، باعث شده که استحکام و تنوع چادر عصایی از چادر فنری بیشتر شود.
قابل ذکر است اگر مدل پایه‌های چادر عصایی به شکلی باشد که به‌ صورت ضربدری قرار بگیرند، مقاومت آن بیشتر می‌شود.

چادر اتوماتیک

چادر اتوماتیک در واقع ترکیبی از چادر فنری و عصایی است، برای نصب این چادر دکمه‌ای الکتریکی وجود ندارد تا با فشردن آن چادر برپا شود. پایه‌های چادر اتوماتیک در مقایسه با چادر عصایی، ضخامت بیشتری دارند و به شکل تلسکوپی باز و بسته می‌شوند.
یکی از ویژگی‌های اصلی این مدل، سقف بلندتر آن است که باعث محبوبیت آن بین طبیعت گردها شده است، علت این موضوع، پایه‌های سنگین آن است که حمل‌ونقل آن را نسبت به مدل‌های قبلی کمی سخت‌تر می‌کند.

چادر تونلی

با پیشرفت تکنولوژی و افزایش تمایل افراد مختلف به کمپینگ، شرکت‌های سازنده چادرهای مسافرتی و کوهنوردی نیز تنوع محصولات خودشان را بیشتر کرده‌اند. چادر تونلی، یکی از انواع تقریباً مدرن چادرهای مسافرتی است که برای سفرهای خانوادگی و جمعیت زیاد، انتخاب مناسب‌تری است.
در این چادر، میله‌ها به‌صورت موازی کنار هم قرار می‌گیرند و باعث می‌شوند که چادر بعد از برپا شدن، شبیه به تونل شود و ساختاری نیم‌دایره‌ای به خود بگیرد. البته این مدل اتاق‌های مجزا ندارد؛ ولی به دلیل استحکام و مقاومت بالایی که دارد، در اردوگاه‌ها نیز از آن استفاده می‌شود.

چادر کله‌گاوی یا پکینیو

در چادر کله گاوی، میله‌ها از جنس آلومینیوم است که باعث می‌شود با وجود وزن کم، مقاومت بالایی داشته باشد.

چادر ژئودزیک

چادر ژئودزیک نوعی از چادر می باشد که ستون های آن همدیگر را بارها قطع می کنند و مثلث هایی را پدید می آورند. این نوع طراحی باعث می شود تا فشار وارده بر سازه این چادر تقسیم شود و همین امر آن را ثبات بیشتری می بخشد.
این نوع چادر مسافرتی برای مناطق طوفانی بسیار مناسب می باشد. این مدل ها در اندازه های تقریبا کوچکی تولید می شوند که قابل استفاده در کوهپایه های بادخیز کوهستانی می باشند.

چادر گنبدی

ابتدایی ترین شکل این نوع محصولات این گونه است که هر کدام از ستون های عصایی منعطف آن به شکل یک نیم دایره خم می شوند و در قسمت وسط این دو را به هم متصل می کنند.
چادر گنبدی با دو ستون شکلی مربعی دارد و همین نوع چادر با سه ستون، یک شش ضلعی می سازد. ثبات چادر گنبدی در مدل هایی با ظرفیت کم زیادتر است اما هرچقدر ظرفیت اسکان چادر در این نوع بالاتر رود، ثبات آن کمتر می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *